POČÁTEK A LEV|BEGINNING AND LION / ORIGIN ALEPH    

 

(2009, bar. & ČB|color & BW, 124 min., 16 mm > video)

 

například tady:

 

nebo tady:

 

nominován na cenu A. N. Stankoviče, 2009
nomination of the A. N. Stankovič prize, 2009

 

Experimentální dokumentární film o hledání počátku v zemi lva – v Česku. Scénářem k tomuto filmu je dvacet dva písmen hebrejské abecedy. Každé z nich představuje určitý obraz (například hlavu býka, dům, velblouda atd.). Tyto obrazy – ztvárněné různorodou skutečností naší země – se pak jeden po druhém ve filmu vynořují a vytvářejí „příběh“ filmu. Jelikož se film snímal v roce 2008, promítly se do něj též události „osmičkových“ roků: 1918, 1938, 1948, 1968. Jsou do filmu vloženy podle toho, jak v kalendáři následují jednotlivé měsíce těchto událostí: únor, srpen, září, říjen… Osa a poloosa.

Hlavním principem filmu je analogie. Pohyb je ručen jak rozmanitostí jednotlivých protagonistů, tak racionálně-intuitivní střihovou skladbou. Například na začátku filmu je scéna, ve které vystupuje duchovní vůdce a dav jeho přívrženců. Jejich setkání se odehrává na hoře Říp. Tato scéna je prostřihnutá obrazem jezírka, ve kterém je navršený ostrůvek – kopeček vizuálně podobný Řípu. Jezírko se nachází v železárnách a krátce o něm promluví jejich zaměstnanec.

Film začíná příletem k hoře Říp, kde praotec Čech naši zemi vyměřil. Vyměříme chrám na půdorysu dvaceti dvou kružnic, pak. postupujme po místech, kde se otiskl býk (a vůl), což je filmový pendant k prvnímu písmenu abecedy – alefu. Přes den armády ve vojenském prostoru Bahna, Vyšehrad mírnou oklikou, Šárku – skálu dívčích válek, vršek Erš, kde je podle legendy pohřben hrdina lucké války Tyr, na cestu do městyse Počátky, kde se pouštíme do hledání Počátku, a když nacházíme, myslíme na lidskou duši a hledáme střed světa fyzicky. V českém prostoru. Čech odjede na Karlštejn, pak Písecká brána a Václavské náměstí a ruiny Výstaviště a pohřebiště z 5. století v Praze-Zličíně. Uvaří se něco na zub, ani se to nesní a potom píseň…

„… Holko, mám tě rád, ty, co jsi vyrostla v krabici s vatou…“

Vychází slunce.

Ve filmu účinkují: kabalista (Ladislav Moučka), astrofyzik (Jiří Grygar), biolog (Jiří Sádlo), teolog (Milan Balabán), metalurg, spisovatel (Otomar Dvořák), rybáři, umělkyně (Karolína Heřmánková), hasiči, starosta (Tomáš Chalupa), velbloudi, babičky, politický aktivista (Jan Šinágl), Holanďánci, Čech (Vladimír Čech), učitelka, komparatistka (Vendula Neumannová), antikvář (Lubomír Samek), archeolog (Jiří Vávra), vzduchoplavci, polyglot (Jaroslav Formánek), maminka, speleologové, lukostřelec (František Hegedüs), děkan (Michal Stehlík), guru (Tomáš Pfeifer), gurmán, kustodka a alter ego. A další.

 

Scénosled filmu|Storyboard of the film:

 

Prvních 9 minut filmu|First 9 minutes of the film

 

O filmu napsali Ondřej Sýkora a Otomar Dvořák.