Novosti dnja|Novosti Dnya   

 

(2006, 50 min., bar. & ČB|color & BW, česky, rusky, anglicky|Czech, Russian, English, super8, 16 mm, 35 mm > video)

 

 

vybrán festivalem Cinepur Choice, 2008
selected by the festival Cinepur Choice, 2008

 

Začíná se takhle:

Jsou verše – film.
Deník je tu.
A vichřice zametá stopy
„ancien“ režimu.
Mne proděravěla kopí
prvních setkání – ty.

Dnes je 3. prosince 2005,
toto je ruský týdeník.

a dál na skok do Slavkova, od kterého pokračují dějiny již přímo k nám. Jako Napoleon jedu dobývat Moskvu. Kameře je zima. S člověkem paralelně žijí zvířata. Já se setkávám s bezejmennými, kteří soudí, míní, zpívají a recitují. A píšu román plný propadlišť, rozhovorů a mnohoznačností. Anebo větve slovníkových hesel „Rusko“ a „Moskva“. Nemáme začátky ani konce. Jen se zaplétáme do sítě, kterou můžeme rozříznout nožem rozumění.

 

In the end it appeared to me that I wanted to compose a dictionary keyword entitled „Russian element“ using real visual and audible records of this phenomenon. I collected my material during a half-year long intership in Russia. This journey eastwards was motivated by nearly round commemoration of Austerlitz battle accompained by a reconstruction of the battle. That clash which took place in 1805 actually ment the end of old feudal, aristoratical principle of governing, „ancient régime“. My way to Moscow is a follow/fellow run with Napoleon I., fabulous winner of the battle. My gesture involves the major idea of whole film: repetition of history with slight differences in totally different conditions is possible because of crystallic Russian conservatism that can be both awful and beautiful.

The „keyword“ consists of several „sub-words“ which are built around titles taken as found-footage from 70’s and 80’s Russian newsreels-newsreals. The film can be projected in two different ways: as a classical sequantial fifty-minute long film or as a menu based project where you can choose your own succession of the film chapters.

 

Obrázky z filmu|Pictures from the film:

 

Prvních 10 minut filmu|First 10 minutes of the film